V zvezi s prijavljanjem poškodb pri delu in poklicnih bolezni inšpekciji je “Urad za varnost in zdravje pri delu” na spletni strani objavil poseben obrazec in navodilo za prijavljanje poškodb pri delu.
Omenjeni obrazec in točno navodilo za izpolnjevanje najdete na internetni strani Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve – Inšpektorat RS za delo: POVEZAVA
Kratek povzetek postopka ob poškodbi:
Na podlagi določila v 41. členu Zakona o varnosti in zdravju pri delu (Ur.l.RS, št.43/11) mora delodajalec (oz. vodja delavca) takoj prijaviti na pristojni INŠPEKTORAT REPUBLIKE SLOVENIJE ZA DELO:
- vsako smrtno poškodbo,
- vsako nezgodo pri delu, zaradi katere je delavec nezmožen za delo najmanj tri zaporedne delovne dni,
- vsako kolektivno nezgodo pri delu (poškodovanih več delavcev ne glede na število dni odsotnosti z dela),
- vsak nevarni pojav (to je dogodek, ob katerem je ali bi lahko nastala premoženjska škoda večje vrednosti, je ali bi lahko bilo ogroženo zdravje in življenje delavca oziroma bi lahko prišlo do poškodbe delavca, zaradi katere bi bil delavec nezmožen za delo-sem ne štejejo dogodki, ki imajo lahko za posledico veliko premoženjsko škodo, vendar pa nimajo neposredne zveze z varnostjo in zdravjem pri delu (npr. razpad elektroenergetskega sistema),
- vsako ugotovljeno poklicno bolezen.
Če je iz dogodka ali posledic jasno, da bo odsotnost trajala tri ali več dni prijaviti takoj, sicer se je potrebno o trajanju bolniške pozanimati pri zdravniku, ali o trajanju bolniške čimprej sporoči poškodovani, njegovi svojci in podobno. Delodajalec-vodja mora o smrtni poškodbi takoj obvestiti tudi organ, pristojen za notranje zadeve (policijo). Enako je potrebno takoj prijavljati tudi poškodbe na poti na delo in iz dela, ki so hujše ali povzroče nezmožnost delavca za delo 3 ali več dni.
O omenjenih zahtevah je potrebno obvestiti vse zaposlene, da bodo poškodbe pri delu ali v zvezi z delom prijavili svojem vodju v najkrajšem možnem času. V vsakem primeru se ne sme čakati na ogled poškodbe s strani strokovnega delavca za varnost pri delu ampak mora vodja prijaviti nesrečo takoj. Strokovnega delavca za varnost pri delu je potrebno o vsaki nesreči seveda tudi obvestiti, da opravi ogled poškodbe, ugotovi vzroke in predlaga ukrepe za preprečevanje podobnih nesreč. Navodilo v ničemer ne spreminja že uveljavljenega postopka v zvezi z obrazcem za prijavo nezgode pri delu ER 8.
Prijava poškodbe na obrazcu ER 8:
- rok za izpolnitev tri dni od dneva poškodbe,
- napisati v zadosti izvodih (4),
- prijavo običajno skupaj izpolnita vodja delavca in strokovni delavec za varnost pri delu delodajalca,
- prijava se dostavi zdravniku (prijavo odnese k zdravniku delavec, predstavnik podjetja ali se pošlje po pošti),
- en izvod s strani zdravnika izpolnjene prijave prejme podjetje, ostale izvode pa zdravnik pošlje drugim prejemnikom.
Vodenje evidence o poškodbah pri delu, poklicnih boleznih in obolenjih v zvezi z delom.
Delodajalec mora o nesrečah pri delu voditi evidenco in v zvezi z nesrečami upoštevati zlasti:
- Zakon o varnosti in zdravju pri delu (Ur. list RS, št. 43/11),
- Pravilnik o evidencah in prijavah s področja varstva pri delu (Ur. list SRS, št. 1/84, 18/87 in 35/88),
- navodilo o načinu prijavljanja in raziskovanja nesreč pri delu (Ur. list SRS št. 9/78); obravnava obveznost prijavljanja, opredelitev teže poškodbe, nevarnega pojava, organe in postopke za raziskavo poškodb pri delu,
- Zakon o evidencah na področju dela (Ur. list SFRJ, št. 17/90),
Opomba: Nekateri navedeni trenutno veljavni predpisi so starejši in bodo v bližnji prihodnosti spremenjeni. Takrat bodo posodobljeni tudi na naši spletni strani.
Izvajamo:
- oglede poškodb pri delu in priprava predlogov za preprečevanje,
- pomoč pri izpolnjevanju obrazcev,
- svetovanje glede vodenja evidenc in ali vodenje teh,
- drugo svetovanje.
Zavedajte se, da je varno in zdravo delo dolgoročno ekonomsko najbolj učinkovito